Тема уроку 30: Я – особистість. Співпереживання. Співчуття - Автономної Республіки Крим, управління освіти І науки...

^ Тема уроку 30: Я – особистість. Співпереживання. Співчуття. Мета: вчити дітей розуміти індивідуальність людини не тільки як фізичної особи, а й як об’єкта соціального оточення. Розвивати повагу до себе та інших людей. Розглянути особливості поведінки з рідними, знайомими, незнайомими людьми. Виховувати культуру поведінки, почуття співпереживання та співчуття. Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І.А. Репік, фішки для оцінювання, папір для роботи в групах, фломастери, розрізані навпіл листівки, малюнки дітей.

^ Бо ти на Землі – людина.

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя єдина,

Очі твої одні…

В.Симоненко
^ Хід уроку
І. Організаційний момент.

По черзі продовжимо фразу, яка скаже про вас як добру, унікальну особистість: «Я пишаюсь тим, що я…».


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Ви підготували малюнки, тож давайте зробимо виставку. Кожен підходить до дошки, прикріплює свій малюнок і пояснює, що він на ньому зобразив.


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Внутрішній світ кожної людини унікальний і неповторний. На сьогоднішньому уроці, як і на наступних уроках, ви вчитиметися пізнавати внутрішній світ різних людей. І насамперед – свій, адже уміння розуміти і цінувати самого себе – одне з найважливіших. Тема сьогоднішнього уроку – “Я – особистість. Співпереживання. Співчуття.”


ІV.Вивчення нового матеріалу.

Як ви думаєте, що люди цінують найбільше? Найчастіше те, що існує лише в одному екземплярі. Наприклад, ми з вами. Зверніть увагу на епіграф до уроку. Дійсно, кожен з нас не такий, як всі. І ми всі унікальні, особливі й неповторні.

Сьогодні ми познайомимося з вами ближче. Давайте визначимо, хто вважає себе доброю людиною (діти піднімають руки), хто вважає себе розумною людиною, хто злою і недоброзичливою? Те, що ви зробили, називається самооцінкою. Самооцінка – це ставлення людини до самої себе. Ті, хто сумнівається в собі, має занижену самооцінку. А даремно. У кожного з нас є багато доброго.

Пам’ятайте, що таких, як ви немає, ніколи не було і не буде в цілому світі.

Завжди ставтеся до себе як до обдарованої, доброї і порядної людини. Вважайте себе гідними любові, поваги й усього найкращого у житті. Тоді й інші люди будуть так же до вас ставитись, поважати вас, цінувати й любити.

А вам цікаво, що про вас думають ваші однокласники? Візьміть аркуші паперу й прикріпіть їх одне одному на спину, потім, ходячи по класу, напишіть своїм друзям щось гарне про них. Зніміть аркуші й прочитайте, що про вас написали.

Як ви вважаєте, ми унікальні тільки своїми сильними якостями?

Виконайте завдання 3 зошита на стор. 34.

  1. Як ви вважаєте, які вади мають люди? (фізичні, хвороби, певні риси характеру)

  2. Що з цього люди можуть змінити, а що ні?

  3. Чи повинні люди ненавидіти себе за свої вади?

  4. Чи є на світі люди, які не мають недоліків?

  5. Як ми повинні ставитися до вад інших людей? (коли другу не дається математика, якщо бабуся не дочуває...)

Так, ми повинні співчувати людям з вадами.

Співпереживання, співчуття – це те, що робить людину людиною. Це вміння поставити себе на місце іншого, зрозуміти і відчути те, що й він. Ви можете навчитися відчувати внутрішній світ людей іншої статі, віку, віри, культури і виховання.

Це вміння допоможе вам побачити світ очима цих людей, і ви зрозумієте, який він цікавий і багатогранний. Це також допомагатиме вам ладнати з батьками, вчителями і знаходити друзів.

Ви можете й маєте допомогти своїм товаришам, у яких сталася прикрість, навіть якщо вони самі в ній винні (якщо всі відвернуться, хто ж допоможе?) Але не співпереживайте з людиною, яка занадто переймається власними примхами, не потурайте дурницям.

Співчуття та співпереживання виявляються не тільки в тому, щоб відчувати біль або страх іншої людини, але й у вміння допомогти їх вийти з цього стану.

Іноді для того, щоб людина відчула вашу допомогу й підтримку, навіть не варто нічого говорити, щоб зайвий раз не нагадати про горе; жалісливі погляди та співчутливий тон тільки дратуватимуть, завдаючи ще більшої шкоди.

Фізкультхвилинка
^ Від зеленого причалу
Відштовхнувся теплохід.

Раз, два!

Крок назад зробив спочатку.

Раз, два!

Потім знову крок вперед.

Раз! Два!

Хвилька його підхопила,

Вліво, вправо нахилила

І поплив, поплив по морю

Швидко-швидко теплохід,

До зеленого причалу

Набирає повний хід.

Попрацюємо в групах. Об’єднуємося у сім груп: понеділок – неділя. Групи обговорюють ситуації, наведені у підручнику на с.103, та почуття їх персонажів. Виступають представники груп, йде обговорення.


^ V. Узагальнення та систематизація знань.

Поміркуйте, як можна допомогти другові? Відповідь запишіть у зошит.

Євгенко зламав ногу й сидить удома. Спочатку нога сильно боліла, а потім стало дуже нудно сидіти цілими днями на самоті.


^ VІ. Підсумки уроку.

Отже, співчуття друзям, рідним знайомим, немічним та співпереживання з ними дозволяють людям розуміти одне одного, бути добрішими, уважнішими, тобто бути гуманними.

Виконайте вправу «Вчимося толерантності» (с. 97 підручника). Об’єднання в пари за допомогою розрізаних навпіл листівок.

Обговорення.

Виставити бали за кількістю отриманих фішок.


^ VІІ. Домашнє завдання.

§ 17-19 підручника, зошит с.31, завд. 1; с.32, завд. 2, с.33, завд. 3, с.40, завд. 1.


Розділ ІV. Психологічна і духовна складові здоров’я людини

Тема: Спілкування і здоров’я.

Тема уроку 31: Спілкування хлопчиків і дівчаток, в школі з однолітками. Правила взаємовідносин. Практична робота “Моделювання ситуації спілкування з однолітками і друзями.”

1405887535281466.html
1406068658241359.html
1406170381884262.html
1406279830774608.html
1406433809073010.html